• רציונאל ההקמה

רציונאל ההקמה

הרכב האוכלוסייה בגליל

 

מבחינה היסטורית הגליל הינו אזור המיושב מתקופות קדומות ביותר כשרצף ההתיישבות בו לא פסק עד ימינו. לאורך הדורות פעלו בו עמים בעלי דתות ותרבויות שונות ועדות לכך הם האתרים

הארכיאולוגיים הרבים הפזורים בו. בהווה הגליל הוא איזור עשיר ומגוון מבחינת אוכלוסיות, קהילות ותרבויות אשר מרכיבות "פסיפס חברתי - תרבותי" מעניין ומאתגר.

 

בגליל נמצאות מסורות דתיות שונות כגון היהדות, הנצרות והאסלאם שהינן דתות מונותאיסטיות לצד דת הבהאיים שמרכזיה בעכו וחיפה. יתרה מכך, בגליל קיימים זרמים שונים של המסורת היהודית – חרדים, חסידים, ספרדים, אשכנזים וצפון אפריקאים ואחרים, המתבטאים בעושר של בתי כנסת וקהילות. בגליל קיימים זרמים שונים של המסורת האסלאמית – קבוצות מיסטיות של סופים בנוסף לזרם הסוני הרווח. באשר לדת הנוצרית זו נחלקת בגליל לזרמים שונים ובהם הזרם הקתולי- מזרחי, הזרם האורתודוכסי-יווני והזרם הפרוטסטנטי.

 

מן ההיבט של קהילות בגליל, במגזר היהודי ניתן למצוא קבוצות המייצגות עדות יהודיות שונות כגון רומניה, הונגריה, מרוקו, עיראק וכורדיסטאן, סוריה ולבנון, תימן והודו לצד עולים שהגיעו בעשורים האחרונים מברית המועצות לשעבר, מאתיופיה ומארגנטינה וקבוצות של יהודים שהם תושבי הגליל מזה דורות רבים. קבוצות אחרות המתגוררות באזור הגליל הן קבוצות אתניות כגון: דרוזים, צ'רקסים, ערבים – נוצרים, ערבים - מוסלמים (ובהם בדואים). בגליל מתקיימות גם קהילות המיוצגות בצורות יישוב מגוונות כגון – קיבוצים, מושבים, מושבות ויישובים קהילתיים לצד עיירות פיתוח וכפרים. בגליל יש גם יישובים מעורבים בהם מתגוררים תושבים מהמגזר הערבי בני דתות שונות לצד יישובים בהם מתגוררים תושבים מהמגזר היהודי והערבי. חשוב להדגיש כבר כאן כי אוכלוסיית הסטודנטים והמרצים בצפת מייצגת את כל המגזרים והקהילות באזור.

 

המגזרים השונים על האוכלוסייה ההטרוגנית שבהם יצרו מערכות חינוך מגוונות בגילאים השונים מהגיל הרך ועד למערכת האקדמית המהוות כר נרחב למחקר. איזור הגליל מאופיין גם ברב תרבותיות לשונית במגזרים השונים ובקבוצות השונות: שפות אם, שפות זרות, שפות מקומיות, שפות של מהגרים, שפות זרות הקיימות במדיה הפופולארית ועוד. בגליל אנו עדים לפעילות אמנותית של קבוצות ומגזרים שונים, בשפות שונות ובסגנונות רבים: מוסיקה, אמנות פלסטית, תיאטרון, קולנוע, ריקוד, תחום הקולינריה .

 

פסיפס תרבותי-חברתי זה מזמין מחקר שיטתי נרחב בתחומי הידע השונים שצוינו. מבחינה

מתודולוגית המרכז המוצע כאן מתעתד להוות "קורת גג" לביצוע מחקרים במגוון מתודות החל משימוש בכלים אתנוגראפיים לאיסוף וניתוח הנתונים ועד לשימוש בשיטות כמותניות ואף לשילוב ביניהן. נדגיש כי המיקום של מרכז המחקר האקדמי במכללה האקדמית צפת קרי, בתוך "שדה המחקר" של הקהילות והתרבויות השונות, יגביר את הקרבה בין המרצים כחוקרים לאוכלוסיות היעד של המחקרים העתידיים. כמו כן מיקום זה יאפשר חשיפה משמעותית למאפיינים התרבותיים של כל קבוצה, לתהליכים ולשינויים המתרחשים בסביבה התרבותית בכל קהילה.

 

 

מרכז המחקר כמוסד למחקר ולהערכה

המטרה המרכזית של המרכז המוצע היא חקירה מדעית של התחומים השונים של תרבות וקהילה. תחומים אלו כוללים נושאים מגוונים בהם עוסקים מורי המכללה: סוציולוגיה, חינוך, פסיכולוגיה, פסיכולוגיה חברתית, אנתרופולוגיה, מוסיקה, היסטוריה, ארכיאולוגיה, גיאוגרפיה, ספרות, אמנות, יהדות, דתות ומיסטיקה, סיעוד ועוד. בנוסף לכך, יעסוק המרכז גם ב"מחקרי הערכה" אשר יתחקו אחר תהליכים חינוכיים - פדגוגיים לצד תהליכים המבטאים שינויים מוסדיים וארגוניים. מחקרי ההערכה יתבצעו באזור הגליל בתאום מלא בין המרכז לבין מוסדות וקהילות. המרכז יעודד בצוע של מחקרי הערכה במכללה האקדמית צפת, שייבדקו את תהליכי הלמידה של סטודנטים ממגזרים תרבותיים שונים, השפעת החשיפה לתחומי דעת שונים על אוכלוסיית הסטודנטים המגוונת מבחינה תרבותית, הוראה ולמידה של שפות זרות ועוד. המרכז רואה לנכון לבצע גם מחקרי הערכה יזומים מטעם הנהלת המכללה בנושאים חיוניים שונים.

 

עבור לתוכן העמוד