• מדעי מעבדה רפואית

דבר ראש החוג

דבר ראש החוג (הגדל)

שלום,

 

עם התקדמות הבלתי פוסקת בתחום מדעי המעבדה הרפואית ועקב הדרישות לבדיקות שונות וחדשות, התעורר צורך שהעוסקים במעבדות הרפואיות השונות יהיו בעלי תארים אקדמיים. הסיבה העיקרית היא שהרפואה והרופאים פונים יותר ויותר לבדיקות רפואיות לצרכי דיאגנוזה של מחלות. התוצאה היא עליה גדולה בשיעורי הדגימות, הבדיקות וההדמיות השונות. לפיכך יהיה צורך גובר והולך במשך השנים הבאות בבעלי תפקידים עם מיומנות בשימוש במכשור אלקטרוני יקר ומתוחכם ועם יכולת לפיתוח גישות חסכוניות ומהירות בתפעול באספקת מידע מתוך המכשור היקר תוך שימוש במערכות ממוחשבות, דואר אלקטרוני, אינטרנט ועוד. כמו כן המעבדות הרפואיות נדרשות לביקורת איכות גבוהה ביותר של מערכות הבדיקה במעבדות, ולכן ישנן דרישות נוספות מעובדיהן, המחייבות אותם להכיר באופן יסודי את גורמי המחלה, את סוגי המחלות, כולל מחלות מטבוליות וגנטיות תורשתיות ואפידמיולוגיה, ולהכיר את הבסיס הביוכימי והמולקולרי למחלות זיהומיות, למחלות ממאירות ולפיסיולוגיה. נוסף על כך הם נדרשים לבקר ולייעץ באשר לנחיצות הבדיקות, חיוניותן ומשמעותן.

כדי לעמוד בכל המטלות הללו של עובדי המעבדה הרפואית לפי הדגם החדש יש להכשיר כוחות אקדמיים מתאימים כדי שיהיו מסוגלים להתמודד עם הדרישות החדשות ועם ההתקדמות הבלתי פוסקת במדעי המעבדה הרפואית.

מכל מקום יש צורך שהלימודים במקצוע זה יהיו מעמיקים, יתנו בסיס רחב במקצועות השונים של המעבדות הרפואיות ויקנו לתלמידים ניסיון עשיר בתוך המעבדות ובשטחי העבודה עצמה.

גמר התכנית והפרקטיקה הנרכשת מקנה הסמכה לעבודה במעבדות רפואיות וכן את התואר B.Sc.

 

בברכה,

פרופ' ישעיהו ניצן.

עוד בנושא זה...

עבור לתוכן העמוד